Blw, czyli Baby-Led Weaning, to jedna z metod rozszerzania diety u niemowląt, która zyskuje coraz większą popularność wśród rodziców na całym świecie. Metoda ta angażuje maluchy w proces jedzenia od samego początku, umożliwiając im samodzielne eksplorowanie różnorodnych pokarmów i stopniowe przejście od mleka matki lub mleka modyfikowanego do stałych pokarmów.

Jedną z głównych idei BLW jest rezygnacja z klasycznej żywności dla niemowląt – czyli przetartych, gładkich puree, na rzecz kawałków jedzenia, które maluch może samodzielnie chwytać, próbować i poznawać. To podejście kładzie nacisk na rozwój umiejętności motorycznych dziecka poprzez manipulowanie jedzeniem, jego badanie, a także uczenie się samoobsługi.

Oto kilka kluczowych zasad BLW:

  1. Samodzielność dziecka: Maluch samodzielnie sięga po jedzenie i decyduje, co je i ile.
  2. Konsystencja jedzenia: Oferowanie miękkich, odpowiednio przygotowanych kawałków jedzenia, które dziecko może chwycić i żuć.
  3. Bez pośpiechu: Dziecko ma czas na eksplorację jedzenia, nie ma presji, aby zjeść określoną ilość w określonym czasie.
  4. Rodzicielski nadzór: Rodzice obserwują i nadzorują proces jedzenia, ale nie zmuszają dziecka do jedzenia.
  5. Bez dodatków: Unikanie soli, cukru czy przypraw; skupienie na naturalnym smaku jedzenia.
  6. Bezpieczeństwo: Zapewnienie odpowiednio przygotowanych kawałków jedzenia, aby uniknąć zagrożeń dla dziecka.

BLW ma swoje zalety, takie jak rozwijanie niezależności dziecka, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, czy też zachęcanie do próbowania różnorodnych smaków i tekstur. Jednakże, istnieją też pewne obawy związane z tą metodą, takie jak ryzyko zadławienia się, konieczność zapewnienia odpowiedniego nadzoru czy utrzymanie odpowiedniej różnorodności żywieniowej.

Przed rozpoczęciem BLW zaleca się konsultację z pediatrą oraz zaznajomienie się z zasadami bezpieczeństwa podczas karmienia niemowląt. Każde dziecko jest inne, dlatego też nie ma jednej idealnej metody żywienia. Najważniejsze to dostosować podejście do potrzeb i możliwości własnego dziecka, zachowując jednocześnie jego bezpieczeństwo i zdrowie.

Kategoria: