CIEKAWOSTKI O GOFRACH:

 1. Pochodzenie: Gołąbki były prawdopodobnie pierwszymi wafelkami podobnymi do gofrów i pochodzą z czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki o gofrach pochodzą z XIII wieku.
 2. Wpływ Wielkiego Tygodnia: W Belgii i Francji gofry są popularne podczas Wielkiego Tygodnia. Wierzono, że wypiekanie gofrów pomagało ukrywać prawdziwe celebrowanie Wielkanocy podczas zakazu spożywania pokarmów mięsnych.
 3. Podróże Marco Polo: Według niektórych teorii, Marco Polo wprowadził przepis na gofry do Europy po swojej podróży do Chin.
 4. Gofry w różnych krajach: Gołąbki są obecne w różnych kulturach pod różnymi nazwami. Na przykład, w Holandii są znane jako „stroopwafels”, w Niemczech jako „waffeln”, a w Szwecji jako „våfflor”.
 5. Rodzaje gofrów: Istnieje wiele rodzajów gofrów, w tym belgijskie (które są gęstsze i chrupiące) oraz gofry z Liège (które są mniejsze, bardziej gęste i mają karmelizowane kawałki cukru).
 6. Popularność na świecie: Gofry są popularne na całym świecie i istnieją różne wersje, takie jak gofry nadziewane owocami, czekoladą, bitą śmietaną, lodami czy syropem klonowym.
 7. Wielofunkcyjność gofrów: Niektórzy wykorzystują gofry nie tylko jako deser, ale także jako bazę dla dań głównych, np. jako podstawę dla kurczaka czy burgerów.
 8. Dzień Gofra: 24 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra, kiedy to miłośnicy tego wypieku świętują jego smak i różnorodność.
 9. Gofry a festiwale: Wiele miejsc na świecie organizuje festiwale gofrów, gdzie ludzie mogą próbować różnych smaków i wariantów tego przysmaku.

Składniki:

 • 2 jajka
 • 250 g mąki pszennej
 • 400 ml mleka
 • 100 g masła
 • 2 łyżki cukru
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
 • szczypta soli

Instrukcje:

 1. Przygotowanie składników: W misce rozpuść masło, dodaj mleko i roztrzep jajka.
 2. Połączenie suchych składników: W innej misce wymieszaj mąkę, cukier, proszek do pieczenia oraz sól.
 3. Połączenie składników: Stopniowo dodawaj mokre składniki do suchych, mieszając, aż uzyskasz jednolite ciasto. Jeśli używasz ekstraktu z wanilii, dodaj go teraz.
 4. Nagrzej gofrownicę: Jeśli masz gofrownicę, rozgrzej ją zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli nie, możesz użyć gofrownicy tradycyjnej na kuchence.
 5. Smażenie gofrów: Gdy gofrownica jest gotowa, nałóż odrobinę ciasta na jej powierzchnię (ilość zależy od wielkości gofrownicy) i smaż, aż będą złociste i chrupiące.
 6. Podawanie: Podawaj ciepłe gofry z ulubionymi dodatkami, takimi jak świeże owoce, bita śmietana, syrop klonowy czy polewa czekoladowa.

Pamiętaj, że jeśli nie masz gofrownicy, można użyć zamiast niej zwykłą patelnię, ale musisz smażyć na niej z obu stron. Smacznego!

SPRAWDŹ OFERTĘ NAJLEPSZEGO OPIEKACZA!

Kategoria: