Pijąc świeże soki, czerpiesz korzyści z wielu składników odżywczych zawartych w świeżych owocach i warzywach. Oto kilka powodów, dla których warto pić świeże soki:

 1. Bogactwo składników odżywczych: Świeże soki dostarczają organizmowi witaminy, minerały, przeciwutleniacze i enzymy w formie łatwo przyswajalnej. Te składniki odżywcze wspierają zdrowie ogólne, poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego, a także pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów.
 2. Hydratacja: Soki są doskonałym źródłem płynów, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Woda zawarta w sokach wspomaga funkcje metaboliczne, trawienie i transport składników odżywczych.
 3. Wsparcie dla układu trawiennego: Niektóre soki, zwłaszcza te z warzyw liściastych, mogą wspierać zdrowie układu trawiennego. Wprowadzenie soków z warzyw do diety może dostarczyć błonnika, który pomaga w regulacji perystaltyki jelitowej i utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej.
 4. Detoksykacja: Niektóre owoce i warzywa zawierają substancje mające właściwości detoksykacyjne, wspierające eliminację toksyn z organizmu. Przykłady to soki z cytryny, marchwi, selera czy buraków.
 5. Poprawa energetyki: Sok z owoców może dostarczyć szybką dawkę energii, zwłaszcza jeśli czujesz się zmęczony. Jednak warto zauważyć, że sok owocowy może zawierać więcej cukru, dlatego najlepiej spożywać go umiarkowanie.
 6. Wspomaganie odchudzania: Sok z warzyw może być częścią zdrowej diety odchudzającej, dostarczając składników odżywczych przy stosunkowo niskiej kaloryczności.
 7. Smak i świeżość: Świeże soki mają intensywny smak i aromat, co sprawia, że ​​są przyjemne dla podniebienia. To zachęca do spożywania większej ilości owoców i warzyw.

Pamiętaj jednak, że sok nie zastąpi całych owoców i warzyw w diecie. Całe owoce i warzywa dostarczają również błonnika, który jest ważny dla zdrowia układu pokarmowego. Ważne jest również, aby unikać nadmiernego spożycia soków owocowych, ponieważ mogą one zawierać dużo cukru. Warto również zróżnicować rodzaje soków, aby czerpać korzyści z różnorodnych składników odżywczych.

1. Sok Pomarańczowy z Imbirem:

Składniki:

 • 4-5 pomarańczy, obrane
 • Kawałek świeżego imbiru (ok. 2 cm), obrany i pokrojony na plasterki

Instrukcje:

 1. Wyciśnij sok z pomarańczy.
 2. Włóż sok do blendera.
 3. Dodaj plasterki imbiru.
 4. Miksuj wszystko na gładką masę.
 5. Przelej sok przez sitko, aby usunąć ewentualne resztki imbiru.
 6. Podawaj z lodem.

2. Zielony Sok z Jabłek i Szpinaku:

Składniki:

 • 2 zielone jabłka, obrane i pokrojone
 • Duża garść świeżego szpinaku
 • Sok z jednej limonki
 • 1/2 ogórka, pokrojonego
 • 1 łyżka miodu (opcjonalnie)

Instrukcje:

 1. Wyciśnij sok z jabłek i limonki.
 2. Umieść sok jabłkowy, sok z limonki, szpinak i kawałki ogórka w blenderze.
 3. Dodaj miód, jeśli chcesz, aby sok był słodszy.
 4. Miksuj wszystko na gładką masę.
 5. Przelej sok przez sitko, aby usunąć drobne cząstki.
 6. Podawaj schłodzony.

3. Sok Malinowo-Truskawkowy:

Składniki:

 • 2 filiżanki malin
 • 1 filiżanka truskawek, pokrojonych na pół
 • 1-2 łyżki soku z cytryny
 • 1-2 łyżki miodu (opcjonalnie)
 • 2 filiżanki wody

Instrukcje:

 1. Włóż maliny, truskawki, sok z cytryny i ewentualnie miód do blendera.
 2. Dodaj wodę.
 3. Miksuj wszystko na gładką masę.
 4. Przelej sok przez sitko, aby usunąć nasiona malin.
 5. Podawaj z lodem.

Pamiętaj, że możesz eksperymentować z różnymi kombinacjami owoców i warzyw, aby stworzyć soki dostosowane do swoich upodobań smakowych.

SZUKASZ DOBREJ SOKOWIRÓWKI? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ.

Kategoria: