Babka wielkanocna to wypiek, który zyskał popularność w wielu kulturach na całym świecie, przyjmując różne formy i smaki zgodnie z lokalnymi tradycjami. Oto przegląd tego, jak babka wielkanocna jest postrzegana i przygotowywana w różnych krajach:

Polska

W Polsce babka wielkanocna jest tradycyjnym ciastem świątecznym, często przygotowywanym z drożdży lub ciasta biszkoptowego. Charakteryzuje się bogatą dekoracją oraz dodatkami takimi jak skórka pomarańczowa, rodzynki czy nawet alkohol, np. rum. Babka może przybierać różne kształty, ale najpopularniejsze to forma okrągła z dziurą pośrodku.

Włochy

We Włoszech tradycyjnym wielkanocnym wypiekiem jest „Colomba Pasquale” – co oznacza „wielkanocną gołębicę”. Ciasto to ma kształt gołębicy, symbolizującej pokój, i jest przygotowywane z drożdżowego ciasta podobnego do panettone, z dodatkiem skórki pomarańczowej i pokryte błyszczącą polewą z migdałów.

Rosja

W Rosji popularnym wielkanocnym ciastem jest „Kuliczi”, duży, słodki chleb drożdżowy, który często jest bogato dekorowany białym lukrem, kandyzowanymi owocami i migdałami. Tradycyjnie kuliczi jest przygotowywany w specjalnych formach, które nadają mu charakterystyczny kształt.

Ukraina

Na Ukrainie wielkanocna babka, znana jako „Paska”, jest centralnym elementem świątecznego stołu. Podobnie jak rosyjski kuliczi, paska jest słodka i przygotowywana z drożdżowego ciasta, ale często jest mniejsza i może być ozdobiona chrześcijańskimi symbolami, takimi jak krzyż, wykonanymi z ciasta.

Grecja

W Grecji tradycyjnym wielkanocnym ciastem jest „Tsoureki”, pachnący i elastyczny chleb drożdżowy, przyprawiany kardamonem i mahlepi (mielonymi pestkami wiśni). Tsoureki może być pleciony z trzech lub więcej pasm ciasta, symbolizujących Trójcę Świętą, a na jego wierzchu często umieszcza się czerwone jajka, symbolizujące krew Chrystusa.

Niemcy

W Niemczech „Osterbrot” to słodki chleb drożdżowy, podobny do babki, który często zawiera rodzynki, migdały i skórkę cytrusową. Tradycyjnie jest spożywany w porze śniadania wielkanocnego.

Francja

We Francji wielkanocna babka przybiera formę „Gâteau de Pâques”, który może różnić się w zależności od regionu, ale często jest to bogato dekorowane ciasto biszkoptowe lub ciasto z kremem.

Te różnorodne tradycje pokazują, jak wielkanocna babka została zaadaptowana do lokalnych gustów i zwyczajów, stając się nieodłączną częścią świątecznych obchodów w wielu kulturach.